+

הסכם ימי עם לבנון

עמוד ראשי – יש עתיד > הסכם ימי עם לבנון

הצלחנו להגיע להסכם מדיני-כלכלי עם לבנון על הגבול הימי בין המדינות.

סירבנו לדרישות האחרונות של ממשלת לבנון שהועלו בשבוע שעבר, והן הוסרו מן הנוסח הסופי. ההסכם הוצג היום בפני הקבינט ובפני הממשלה, ושניהם אישרו ברוב גדול את המשך התהליך. אני מודה לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן ולנשיא צרפת עמנואל מקרון על התמיכה, על הגיבוי ועל הסיוע.

זהו הישג כביר למדינת ישראל, לביטחון ישראל, ולכלכלת ישראל.

ההסכם משמר את ביטחון יישובי הצפון, את חופש הפעולה של צה"ל ואת השליטה של חיל הים באיזור הקרוב לחוף, במה שקרוי "קו המצופים". מערכת הביטחון הבהירה לקבינט ולממשלה שההסכם נותן מענה מיטבי לצרכי הביטחון שלנו. כפי שאמר הרמטכ"ל לממשלה, הוא לא משמר את הביטחון, הוא משפר את הביטחון.

ההסכם הזה מרחיק את האפשרות של התלקחות צבאית מול החיזבאללה. ישראל אינה חוששת מחיזבאללה. צה"ל חזק יותר מכל ארגון טרור, ואם היינו יוצאים למערכה, היינו מכים אותם מכה קשה. יחד עם זאת, אם אפשר למנוע מלחמה, תפקידה של ממשלה אחראית הוא למנוע מלחמה.

לאורך כל הדרך הבהרנו ללבנונים – אם יהיה הסכם או לא יהיה הסכם, ישראל לא תעכב אפילו ביום אחד את ההפקה מאסדת "כריש" ולא תיכנע לשום איום. מאגר "כריש" נמצא בשטחנו הריבוני, והתקפה עליו היא התקפה על מדינת ישראל. לא נהסס לרגע להשתמש בכוח כדי להגן על המאגר.

ההסכם משריין את הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל ויניב הכנסות של מיליארדים שמהן תהנה כל משפחה בישראל.

ישראל תקבל כ-17% מהכנסות שדה הגז הלבנוני, שדה קאנה-צידון, אם וכאשר יפתחו אותו. בנינו עם האמריקאים את ההסכם כך שהכסף מהמאגר לא יגיע לידי החיזבאללה.

עכשיו, כשהושלם המשא ומתן, הממשלה אישרה להניח את ההסכם על שולחן הכנסת למשך 14 יום, והוא הונח כבר הערב. בפני ועדת החוץ והביטחון יונחו כל חומרי המודיעין הסודיים שלא נוכל להביא למליאת הכנסת.

כשההסכם יונח בפני הציבור, כל אחד ואחת יוכלו לראות בעצמם איזה הישג היסטורי יש פה לישראל, ועד כמה התעמולה השיקרית והרעילה שהופצה לגבי ההסכם הזה מנותקת לגמרי מהמציאות, נועדה רק לצרכים פוליטיים, ובעיקר נעשתה בידי אנשים שלא ראו את ההסכם ולא היה להם מושג מה יש בו ומה אין בו.

הוצאתי הערב הזמנה לעדכון ליו"ר האופוזיציה נתניהו, כדי שהוא יכיר את ההסכם ופרטיו. אנחנו נזמן לעדכון את כל ראשי מפלגות האופוזיציה ונחשוף אותם בפעם הראשונה לפרטי ההסכם.

זהו הסכם שעליו חתומים כל גופי הביטחון, שארה"ב והקהיליה הבינלאומית מברכים עליו, שבמקום מלחמה מביא לאזרחי ישראל הכנסות של מיליארדים וביטחון אנרגטי לשנים ארוכות.

אני מודה לשר הביטחון בני גנץ, לראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, לשרת האנרגיה קארין אלהרר ולצוותה. אני מודה לראש צוות המשא-ומתן, לראש המל"ל אייל חולתא, למנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, למזכיר הצבאי אלוף אבי גיל ולכל צוות משרד ראש הממשלה.

זהו הסכם טוב למדינת ישראל, לביטחון ישראל, לכלכלת ישראל, ולאזרחי ישראל.