+
מצע יש עתיד
למצע >

תיירות

מה שינינו?

  • פעלנו לאפשר חופשה בישראל במחיר לכל בית והוצאנו מעל 600,000 ישראלים לחופשה במחיר לכל כיס של עד 1,000 ₪.
  • דאגנו לפיצוי של למעלה מ- 200 מלש"ח לענף התיירות שנפגע בתקופת הקורונה.
  • חתמנו על הסכמי תיירות בין ישראל לאיחוד האמירויות, דובאי, סרביה ומרוקו ופתחנו קווי תעופה לטורקיה, שארם א-שייח מרוקו ועוד.
  • פיתחנו תשתית תיירות ברת-קיימא כדי לוודא שאתרי הנופש והתיירות, לא פוגעים בסביבה הטבעית ובערכי הניקיון.

מה נשנה?

  • נפעל לחזק את תיירות הפנים, במיוחד בפריפרייה, על ידי הגדלת תקציב השירות ופיתוח תשתיות ציבוריות.
  • נוריד את מחירי החופשות בישראל, על ידי שיפור התחרות ופתיחת מלונות ואתרי נופש חדשים ומגוונים.
  • נקיים תיירות ברת קיימא תוך שזירת ערכי הניקיון והגנת הסביבה בכל האתרים התיירותיים.
למצע המלא

הקדמה

תעשיית התיירות הישראלית הכניסה למשק הישראלי בשנת 2019 כ-43 מיליארד שקלים, מתוכם כ- 23 מיליארד שקלים בתחום התיירות הנכנסת, שהוא ענף יצוא חשוב המהווה כ-12%–15% מסך יצוא השירותים.  תעשיית התיירות היא תעשייה המייצרת מקומות עבודה רבים והיא משמעותית בעיקר בפריפריה. יש עתיד מאמינה שתעשיית התיירות…למצע המלא

תעשיית התיירות הישראלית הכניסה למשק הישראלי בשנת 2019 כ-43 מיליארד שקלים, מתוכם כ- 23 מיליארד שקלים בתחום התיירות הנכנסת, שהוא ענף יצוא חשוב המהווה כ-12%–15% מסך יצוא השירותים. 

תעשיית התיירות היא תעשייה המייצרת מקומות עבודה רבים והיא משמעותית בעיקר בפריפריה. יש עתיד מאמינה שתעשיית התיירות היא בעלת חשיבות לאומית, ולכן עלינו להמשיך בפיתוח ובקידום התיירות כך שתשגשג, תהיה פזורה בכל רחבי הארץ ותתרום לחוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל.

לאור החשיבות של ענף התיירות לכלכלת ישראל, לחוסן הלאומי והחברתי בפריפריה, ולאור זאת שהוא משמש כלי חשוב בניהול קשרי החוץ וכמרכיב בשמירה על יציבות אזורית, קבע שר התיירות יואל רזבוזוב יעד לקליטת 10 מיליון תיירים עד לשנת 2030, והנחה לגבש תוכנית עבודה רב שנתית מתאימה להשגת היעד שהוצב. על פי התחזיות, הגעתם של 10 מיליון תיירים צפויים לייצר תוספת של כ-100 אלף מקומות תעסוקה חדשים ועוד כ-50 מיליארד שקלים הכנסות למשק.

אסטרטגיה לאומית לתיירות

מדיניות השר רזבוזוב להניח תשתית לשיפור תהליכי קבלת ההחלטות עבור התעשייה והאזרחים הובילה בשנה האחרונה לגיבוש תוכנית אסטרטגית לאומית לתיירות לשנת 2030, שתהווה מצפן לעשייה לצורך הגעה ליעדים שהותוו. כך ניתן יהיה להטיב עם אזרחי ישראל ולהביא למיצוי הפוטנציאל התיירותי בארץ כולה.

השר רזבוזוב פעל לחיזוק ולשיפור מסד הנתונים והמחקרים העומדים לרשות מקבלי ההחלטות בממשלה, ברשויות מקומיות ויזמים. יש עתיד מאמינה שעל החלטות המדיניות המתקבלות להיות מבוססות נתונים, ומתוך חשיבה לטווח ארוך ויציקת בסיס תשתיתי איתן שיאפשר שגשוג כלכלי וחברתי.

קידום תיירות הפנים

אנחנו מאמינים שעלינו לחזק ולשפר את תיירות הפנים, במיוחד בפריפריה. לכן נפעל להגדלת תקציב השיווק לתיירות הפנים, לפיתוח עוד תשתיות ציבוריות במרחבים שאליהם מגיעים בעיקר תיירים ישראליים ולהנגשת עוד מוצרי תיירות לתייר הישראלי. במסגרת פעילות זו פעלנו לקידום ולמיתוג המרחב הכפרי לצד פיתוח תיירות יין וקולינריה איכותית. כדי לתמרץ יזמים להגיע למקומות חדשים בפריפריה שבהם התיירות עדיין אינה משמעותית, שינה השר רזבוזוב את המדיניות, כך שתתאפשר תוספת של יחידות דיור על קרקע תיירותית באזורים אלו. כדי לקדם את כפרי התיירות של ישראל התקיים לראשונה בהובלת השר רזבוזוב קמפיין בין-לאומי שמטרתו להביא לזכייתם של שלושה כפרי תיירות בישראל (כפר כמא, כפר ציפורי וקיבוץ נאות סמדר), שנבחרו בשנת 2022 לייצג את ישראל בתחרות של ארגון התיירות העולמי של האו"ם (UNWTO).

נלחמים ביוקר המחיה

יש עתיד מאמינה כי עלינו להמשיך את הצעדים שנקט שר התיירות יואל רזבוזוב כדי לפעול להורדת יוקר החופשה בישראל. עם כניסתו לתפקיד עצר השר רזבוזוב את תקצוב קמפיין תיירות עירונית בישראל, לאחר שמחירי המלונות האמירו, ולצד זאת הגיע לסיכום עם התאחדות בתי המלון להוזלת החופשות בעוד 15% באותה תקופה. בהמשך לקידום המדיניות להוזלת החופשות בישראל פעל משרד התיירות, לראשונה, להנגשת חופשה במחיר של עד 1,000 שקלים, באתר ייעודי, שבו עשו שימוש כ- 600,000 ישראלים. להפחתת יוקר החופשה בישראל נמשיך לשפר את התחרות ונעודד בנייתם של מלונות ומתקני אכסון חדשים ומגוונים, כשם שעשינו כשתקצבנו פי שלושה את הנוהל לעידוד פתיחת מתקני קמפינג ו'גלמפינג' חדשים ונתנו מענקים ואישורים להקמת עשרות מלונות חדשים ברחבי הארץ. כדי להגיע ליעדים שהצבנו נפעל לשיפור הסביבה העסקית בתחום התכנון והבנייה ונקל על הרגולציה לבניית מתקני אכסון מלונאי. במסגרת זו נפעל לעדכון הרגולציה שבאחריות המשרד ונעבוד מול כלל הגורמים הרלוונטיים כך שייבנו עוד מלונות ומתקני אכסון בתוך כדי צמצום הסיכון ותקופת ההחזר על ההשקעה, כמו שקרה בהעברת הרפורמה בכשרות, שהותאמה גם למלונות.

תיירות בת קיימא

יש עתיד מאמינה שערכי הקיימות והשמירה על הסביבה הן מהחשובות בעולם לצד החובה לקדם את מגוון האוכלוסיות המקומיות. פיתוח בהתאם לצורכי העתיד ובמחויבות גדולה יותר להגנה על הסביבה הם גם מענה למגמות ולציפיות התיירים בעת טיוליהם. על כן נמשיך לפעול לפיתוח תיירות בת קיימא והטמעת עקרונות אלו במדיניות המשרד, בתוך כדי שזירת ערכי הניקיון ואיכות הסביבה בכל פעולותיו. על רקע זאת, השר רזבוזוב הכניס לראשונה את נושא פיתוח התיירות בראי הקיימות כאחד מיעדי המדיניות המרכזיים של משרד התיירות ובהמשך לכך פעל להתאמת פרויקטים תיירותיים בשטח מכתש רמון במטרה שלא ייגרם נזק סביבתי לאוצרות הטבע במקום. 

תיירות רב תרבותית

יש עתיד מאמינה כי התיירות מאפשרת לחבר בין אנשים ולהכיר להם את המגוון האנושי והפסיפס החברתי של מדינת ישראל. התיירות היא כלי חשוב לפיתוח כלכלה מקומית, במיוחד נוכח המגמות העולמיות לתיור בר קיימא. בהתאם לכך ובהמשך למדיניות השר רזבוזוב לפתח את התיירות בפריפריה ובראי הקיימות, נמשיך לפעול לפיתוח התיירות הכפרית והתיירות ביישובים ובמועצות בעלי הפוטנציאל התיירותי המציגים את המגוון ואת החוויה האותנטית והייחודית של כל מקום, דת ועדה. בתוך כך, נמשיך לפעול לקידום ולשיפור התשתיות והתיירות בקרב כלל הדתות והמגזרים.

משפרים את חוויית התייר

נפעל לשיפור חוויית התייר בישראל בתוך כדי הצגת מוצר משופר במחיר מוזל יותר. נפעל לעידוד הקמת אטרקציות תיירותיות וכן נפעל לביצוע עוד ביקורות תחזוקה וניקיון באתרים תיירותיים. נעודד כניסתם של עוד עובדים לתחום לשיפור השירות, כמו שהקמנו לראשונה פורטל תעסוקה שיתווך בין מבקשי עבודה למעסיקים, וקידמנו מתן מלגות והכשרות מקצועיות לעובדים. בתוך כך, נפעל להעברת מארגני תיירות הפנים לאחריות משרד התיירות, כך שיעמוד מולם בקשר שוטף וייתן להם מענה בעת משבר גיאופוליטי.

פיתוח תשתיות תיירות

נדבך משמעותי וחשוב בפיתוח התיירות והתעסוקה, ועל כן יש עתיד תמשיך לפעול לפיתוח תשתיות תיירותיות ציבוריות, מתוך ראייה תיירותית רחבה הכוללת התייחסות לצורכי תיירות הפנים והתיירות הנכנסת. 

תיירות נגישה – אנחנו מאמינים שתיירות צריכה להיות נגישה לכולם. יש עתיד תפעל להנגשת מלונות ופרויקטים לפיתוח תשתיות תיירותיות לבעלי מוגבלויות וכן תפעל לשיפור התשתיות התיירותיות הקיימות, כך שיהיו מותאמים ונגישים.

חדשנות בתיירות – אנחנו מאמינים שחדשנות תוביל לשיפור חוויית התייר, תקל על עסקים, ובאמצעותה תעשיית התיירות עשויה להתייעל, לשפר את הפריון, לגדול ולהוזיל את עלויות החופשה בישראל. על כן נמשיך לפעול לקידום החדשנות בתעשיית התיירות ובתחומי פעילותו של המשרד וכן נקדם דיגיטציה בקרב עסקי התיירות, כך שיהיו נגישים יותר לתיירים וישפרו את הפריון.

קווי תעופה חדשים

פותחים קווי תעופה חדשים ומקדמים את ישראל בעולם- התיירות היא גשר בין עמים וכלי לפיתוח כלכלי וחיזוק הקשרים עם מדינות העולם. על כן נמשיך לפעול לחתימה על הסכמי תיירות ושיתופי פעולה חדשים עם מדינות העולם, בדומה להסכמים שנחתמו בשנה האחרונה עם סרביה, יוון, אוזבקיסטן, דובאי, איחוד האמירויות ואזרביז'אן, וכן נמשיך לפעול ולעודד הגעתן של חברות תעופה נוספות ופתיחתם של עוד קווי תעופה מישראל לרחבי העולם, כמו שעשינו עם פתיחת הקווים לשארם א-שייח, מרוקו, איחוד האמירויות והשבת חברות התעופה הישראליות לטוס לטורקיה. 

בהמשך לכך נפעל להעברת משרדי הנסיעות וסוכני הנסיעות לאחריות משרד התיירות, כך שיעמוד מולם בקשר שוטף ויהיה אחראי לתת מענה בזמן משבר גיאופוליטי. כמו כן נפעל לשיתוף של מארגני התיירות וסוכני התיירות במערך ההכשרות של משרד התיירות.  

קח אותי לנושאים העיקריים