+
מצע יש עתיד
למצע >

מצע קהילה גאה
קהילה גאה

מה שינינו?

 • העברנו החלטת ממשלה תקדימית המסדירה את העיסוק הממשלתי באוכלוסיית הלהט"ב.
 • העברנו תקציב שיא לתמיכה בפעילות הקהילה הגאה, כ-90 מיליון ש"ח על פני 3 שנים. 
 • הקמנו את היחידה לקידום אוכלוסיית הלהט"ב במשרד לשוויון חברתי.
 • הגדלנו משמעותית את כמות העובדים הסוציאליים המסייעים ללהט"בים.
 • הממשלה שהקמנו יישמה את פסיקת בג"ץ המאפשרת פונדקאות לזוג גברים בישראל, אסרה על טיפולי המרה וביטלה את האיסור על מתן תרומות דם על ידי הומואים.

מה נשנה?

 • יש עתיד מחויבת לחוקק חוק נישואים אזרחיים שיאפשר לכל שני בני אדם למסד את הזוגיות שלהם.
 • נדאג לתקן את חוק האימוץ על מנת לאפשר לזוגות להט"ב לאמץ ילדים בארץ ובחו"ל ולרישום הורות של זוגות אלה, באופן זהה לרישום הורות הטרוסקסואלית. 
 • נקדם את זכויות הקהילה הטרנסית בישראל ואת מעמדה החברתי.
 • נרחיב ונחזק את חוק הפונדקאות, המתיר פונדקאות לגברים בישראל, כך שיותר גברים יוכלו לבצע את התהליך בארץ, תוך שמירה על זכויות הפונדקאית. 
למצע המלא

הקדמה

יש עתיד עומדת מאחורי הקהילה הגאה ומאמינה בזכותה לשוויון. כל עוד הקהילה הגאה אינה זוכה לזכויות מלאות, אנו עדיין איננו חיים במדינה שבה אנו רוצים לחיות. לכל אדם זכות לחיות את חייו כפי שהוא בוחר, להיות מי שהוא, לאהוב מישהו, להקים משפחה, להביא ילדים –…למצע המלא

יש עתיד עומדת מאחורי הקהילה הגאה ומאמינה בזכותה לשוויון. כל עוד הקהילה הגאה אינה זוכה לזכויות מלאות, אנו עדיין איננו חיים במדינה שבה אנו רוצים לחיות. לכל אדם זכות לחיות את חייו כפי שהוא בוחר, להיות מי שהוא, לאהוב מישהו, להקים משפחה, להביא ילדים – בפונדקאות או בכל דרך אחרת, לקבל את כל הזכויות הקבועות בחוק באופן שוויוני ולהיות גאה במי שהוא, בלי לחוש מופלה או נרדף. אנו מחויבים בכל ליבנו למלחמה על זכויות הקהילה הגאה בישראל. אנו נחושים להמשיך ולהיאבק על חברה שוויונית, מוסרית, הוגנת וצודקת, כפי שעשינו מיום הקמת המפלגה.

אין ממשלה שעשתה יותר למען קהילת הלהט"ב ממשלת ישראל הנוכחית:

 • החלטת ממשלה תקדימית לטיפול ממשלתי בסוגיות הלהט"ב – שר הרווחה, מאיר כהן, והשרה לשוויון חברתי, מירב כהן, פעלו בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה יאיר לפיד כדי להעביר החלטת ממשלה היסטורית המסדירה את העיסוק באוכלוסיית הלהט"ב בממשלה.
 • ממשלת ישראל העבירה תקציב שיא לתמיכה בפעילויות הקהילה הגאה – 90 מיליון שקלים על פני שלוש שנים. בעזרת תקציבים אלו המשרד לשוויון חברתי, בהובלת השרה מירב כהן, הקים עשרות בתים גאים ברשויות רבות שלא היו בהם בתים בעבר. יש עתיד תפעל לעגן את הכספים בבסיס תקציב המדינה.
 • הקמת יחידה לקידום אוכלוסיית הלהט"ב במשרד לשוויון חברתי – בהובלת השרה מירב כהן הוקמה יחידה מקצועית כדי להעניק מענים לקהילה שנים קדימה. בימים אלו מקדמת השרה מיזמים משותפים עם ארגוני הקהילה סביב מספר מישורים – תעסוקה, פיתוח מנהיגות, מאבק בלהט"בופוביה, גיל הזהב, חברה ערבית ודתית. 
 • הזירה המוניציפאלית – בהובלת השרה מירב כהן יצאה הממשלה בקול קורא לרשויות מקומיות לתקצוב מענים לקהילת הלהט"ב. במסגרת מענים אלו גויסו רכזי להט"ב ב-72 רשויות ברחבי ישראל והם עמלים על בניית קהילה מקומית, על ביצוע סקרים למיפוי צרכים, על הרחבת התמיכה לבני משפחה ללהט"ב, על קידום הסובלנות בקרב תושבי הרשויות, על הכשרה לנותני שירותים ועוד. נוסף על כך, ניתן סיוע ייחודי לקהילת הלהט"ב הירושלמית לאחר שהעירייה סירבה לגשת לקול הקורא של המשרד לשוויון חברתי. 
 • משרד הרווחה, בהובלת השר מאיר כהן, הגדיל משמעותית את כמות העובדים הסוציאליים המסייעים ללהט"בים – גם בפריפריה החברתית והגיאוגרפית וגם בחברה הדתית, החרדית והערבית – ונותן טיפול סוציאלי פרטני למאות להט"בים. 
 • הממשלה יישמה את פסיקת בג"ץ הפונדקאות ואפשרה לזוגות גברים ולגברים יחידניים לבצע הליך פונדקאות בישראל. כמו כן אסרה הממשלה על טיפולי המרה בתוך מערכת הבריאות וביטלה את האיסור על מתן תרומות דם על ידי הומואים.
 • מענים בריאותיים – נפתחה תוכנית בריאות ייחודית לקהילת הלהט"ב, ובה שירותים, הכשרות לצוותי רפואה להנגשת השירותים הרפואיים וטיפול רגיש באוכלוסיית הלהט"ב, מענים לאוכלוסיות בסיכון, מענים רפואיים לקהילת הטרנסג'נדרים לצורך ביצוע התאמה מגדרית ועוד. 

יש עתיד תמשיך לפעול בכל הכוח לטובת אוכלוסיית הלהט"ב:

מניעת פשיעה ואלימות

יש עתיד מחויבת לכך שהארץ כולה תהיה מרחב בטוח עבור הקהילה הגאה על ידי מיגור הפשע והאלימות כלפי חברי וחברות הקהילה וקידום תפיסה שוויונית ברשויות השונות. שר הרווחה, מאיר כהן, וחה"כ יוראי להב-הרצנו הביאו את המדינה לקבל עליה אחריות בפעם הראשונה על שורדי פיגוע הבר-נוער על ידי הקמת יחידה לנפגעי פוסט טראומה להט"בים שתלווה את הנפגעים בהליך השיקום ומיצוי זכויותיהם. 

בכנסת הבאה נפעל לתיקון חוק העונשין להחמרת ענישה בפשעי שנאה על רקע להט"בופובי ונקדם חוק אשר יכיר בנפגעי פשעי שנאה. כמו כן נשלים את חקיקת חוק הפרשנות, הקובע איסור אפליה בגין נטייה מינית או זהות מגדרית. בהמשך להתקדמות שנעשתה בממשלה האחרונה, נמשיך לפעול לקידום הצעת החוק האוסרת ביצוע טיפולי המרה בקטינים ופרסומם ומטילה חבות פלילית על המפר את החוק.

סיוע לנוער להט"בי

משרד הרווחה בהובלת השר מאיר כהן פעל בממשלה הנוכחית לחיזוק מסגרות החירום לבני נוער ולצעירים להט"בים על ידי פתיחה של הוסטלים ודירות מעבר חדשים ללהט"בים חסרי עורף משפחתי מכל רחבי הארץ. נוסף על כך, קידם המשרד תוכנית תהל"ה למשפחות של ילדים להט"בים בעשרות רשויות מקומיות שמטרתה לעזור להורים בהבנה ובקבלת ילדיהם. נמשיך לפעול לכך שאף לא ילד ולא ילדה להט"בים יישארו מחוסרי קורת גג ותמיכה בשל נטיית ליבם. 

זוגיות ומשפחה 

יש עתיד מאמינה כי לכל זוג, שני בני אדם, מכל מין או מגדר, עומדת הזכות להחליט כיצד למסד את הקשר הזוגי שלהם ולממש את אהבתם, וכי לכל אדם הזכות הבסיסית להיות הורה ולהקים משפחה. אנו נחושים להמשיך ולהפוך תפיסה זו למציאות חוקית במדינה. 

חוק נישואים אזרחיים – יש עתיד מחויבת לחוקק חוק נישואים אזרחיים שיאפשר לכל שני בני אדם למסד את הזוגיות שלהם. המונופול האורתודוקסי על נישואים בישראל פוגע פגיעה קשה בזכויות היסוד של חלקים נרחבים בציבור שאינם יכולים למסד חיי משפחה במסגרת אזרחית מוכרת או של אוכלוסיות שאינן יכולות להינשא כלל. מצוקה זו הובילה לפיתוח מסלולים עוקפים לנישואים הדתיים כבחירה בסטטוס ה"ידועים בציבור" או נישואים בחו"ל. מסלולים אלו כוללים פתרונות נקודתיים וחלקיים בלבד ואינם מבטיחים ודאות משפטית ויציבות למערכת היחסים בין בני הזוג. נוסף על כך, הזוגות שאינם יכולים או מעוניינים למסד את חיי משפחתם באופן דתי נאלצים לשאת בהוצאות כלכליות כבדות הכרוכות בנישואים מחוץ למדינה. הם גם מאבדים את החוויה היסודית של מיסוד הזוגיות שלהם במדינה שבה הם חיים, בשפתם, בתרבותם ובלוויית משפחתם וחבריהם. החוק שנקדם יאפשר לכל אדם חופש בחירה בין מסלול אזרחי-חילוני למסלול דתי לקיום מסגרת זוגית-משפחתית אזרחית ויביא לשוויון זכויות מלא בין זוגות שנישאו בנישואים דתיים לאלו שנישאו אזרחית. בכנסת האחרונה קידם חה"כ יוראי להב-הרצנו הכרה של רשות האוכלוסין גם בנישואים אשר בוצעו מרחוק דרך "זום" בתקופת הקורונה, עניין שקיבל תוקף באמצעות החלטה של בית המשפט לעניינים מנהליים.

הזכות להורות לאחר יישום בג"ץ הפונדקאות, שפתח את הזכות להביא ילדים באמצעות הליך פונדקאות גם לזוגות הומואים ולגברים יחידניים, יש להמשיך ולהסדיר את הליכי הפונדקאות בארץ ובחו"ל ולהרחיב את הקריטריונים כדי להגדיל את מספר הפונדקאיות הישראליות ולחזק את ההגנה עליהן.

בזמן משבר הקורונה זוגות גאים רבים שהיו בהליך פונדקאות בחו"ל נתקעו בארצות שונות בעקבות קשיים בירוקרטיים וסגירת השמיים. בעקבות הירתמות סגן שר החוץ עידן רול לנושא התאפשרה חזרתם המהירה של עשרות רבות של זוגות אלו לארץ עם ילדיהם.

תיקון חוק האימוץ כדי לאפשר אימוץ לזוגות להט"ב בארץ ובחו"ל – היום חוק האימוץ בישראל קובע כי "איש ואשתו" יקבלו קדימות באימוץ ילדים. מציאות זו יוצרת מצב שבו זוגות מאותו מין נדחקים לסוף רשימת ההמתנה ואינם מסוגלים לאמץ תינוקות בישראל. בתשובה לבג"ץ בנושא, השיב משרד הרווחה בהובלת השר מאיר כהן כי אינו רואה מניעה לעדכן את נוסח החוק. זאת בהתאם לאמונה של יש עתיד כי אין הבדל בין זוג מאותו מין לזוג של גבר ואישה, ולכן נפעל להכרה בזוגות מאותו מין כשווים גם בתהליך האימוץ. בכנסת הבאה נמשיך לפעול לתיקון חוק זה.

רישום הורות של זוגות להט"ב באופן זהה לרישום הורות הטרוסקסואלית – היום, כאשר בן זוג או בת זוג מביאים ילד לעולם, בן הזוג או בת הזוג שאינם ההורה הביולוגי או הגנטי נדרשים לעבור הליך של אימוץ כדי להיות מוכרים כהוריו של היילוד. יש עתיד מאמינה כי המדינה צריכה להכיר בזוגות מאותו המין כהורים לילידיהם ללא צורך בהליך של אימוץ. במקום שבו ילד נולד מתרומת זרע או מתהליך פונדקאות ויש רק הורה אחד המוכר כהורהו, המדינה צריכה להכיר בהורות של בן הזוג או של בת הזוג כלפי הילד ללא צורך בתהליך של אימוץ.

מקום מלא – גם בטפסים ביוזמת ח"כ יוראי להב-הרצנו, העלנו להצבעה את הצעת חוק הטפסים הממשלתיים אשר נועדה לעגן במסגרת חוקית את הגיוון הקיים בסוגי התאים המשפחתיים במדינת ישראל, באופן שיהלום את זכותו של כל אדם לכבוד ולשוויון. לפי ההצעה, בכל טופס הניתן על ידי גוף ציבורי או פרטי המציע שירות לציבור תתווסף חלופה של "הורה 1" ו"הורה 2" כדי לתת מקום שווה ומלא לכל סוגי המשפחות בישראל. אנו מתחייבים להמשיך ולקדם הצעה זו.

הקהילה הטרנסית 

יש עתיד פועלת ללא לאות לקידום זכויות הקהילה הטרנסית בישראל ולקידום מעמדה החברתי ושוויון הזכויות שלה. הממשלה קידמה תוכנית לקיצור התורים לניתוחים עבור הקהילה הטרנסית, ובכנסת הבאה נמשיך לקדם קיצור נוסף שכן זמן ההמתנה ארוך במיוחד. נוסף על כך, פעלו סגן השר סגלוביץ וחה"כ יוראי להב-הרצנו לעדכון נוהל חיפוש גופני על טרנסים, ומשרד הרווחה בראשות השר מאיר כהן נמצא בעיצומו של פרויקט להקמת דירות מעבר לאוכלוסייה הטרנסית. נוסף על קידום חקיקה האוסרת אפליה על רקע מגדרי, נבטל את הצורך בהמצאת אישור על פרוצדורה רפואית כדי לשנות את סעיף המגדר בתעודת הזהות. מעבר לכך, נרחיב את התוכניות לשילוב בתעסוקה הייעודיות לקהילה הטרנסית. 

להט"ב בגיל הזהב

מדובר באוכלוסייה שהולכת וגדלה, ולה מאפיינים וצרכים ייחודים. נקדם התאמה של מועדוני גיל הזהב גם ללהט"בים, נפעל לקיים פעילויות קהילתיות בדגש על ליווי אישי, חוגים ופעילויות נוספות להפגת הבדידות ולהתמודדות עם אתגרי גיל הזהב. אנחנו מחויבים להשלים את מיפוי הצרכים ולהשקיע משאבים כדי לתת להם מענה רחב, הן בפן הקהילתי והן בפן האישי.

חינוך לסובלנות ולקבלה

יש עתיד מאמינה שהבסיס לשוויון זכויות מלא עבור הקהילה הגאה טמון בחינוך לסובלנות ולקבלה. באמצעות הטמעת תכנים גאים במערכת החינוך בישראל נוכל לצמצם פערי ידע אשר עדיין קיימים בקרב האוכלוסייה בכל הנוגע לקהילה הגאה ולהבטיח עתיד סובלני ומקבל יותר במדינה. בשנה האחרונה דאגנו להגדיל את התקציב לתוכני סובלנות ולקבלת הלהט"ב במערכת החינוך. בכנסת הבאה נדאג להרחיב את התקציב אף יותר ולעגן אותו בבסיס התקציב. בהמשך לעבודה בכנסת האחרונה, נקדם חוזר מנכ"ל במשרד החינוך המגדיר את הטיפול בקהילת הלהט"ב במערכת החינוך, לרבות בחינוך הממלכתי דתי. כמו כן נפעל לקיום הכשרות חובה בנושא קהילת הלהט"ב לאנשי חינוך ולנותני שירותים ציבוריים ונגבש תוכנית פעולה ייעודית לתמיכה בנוער גאה הכוללת את משרדי החינוך, הרווחה והבריאות.

איסור אפליה

איסור אפליה במכירה והשכרה של דירות- בחירת מקום המגורים היא פעולה רבת-חשיבות בכתיבת סיפור החיים האנושי, כזו היורדת לשורש זכותו של כל אדם לכבוד ולחירות. היא חשובה כשהיא לעצמה, ויש לה גם השלכות מיידיות ומשמעותיות על היבטים מכוננים אחרים בחיינו, כגון אפשרויות התעסוקה והניוד החברתי וחינוך הילדים. בכנסת האחרונה, קידם חה"כ יוראי להב-הרצנו חוק האוסר על אפליה בהשכרה ובמכירה של דירות בישראל, בדומה לחוק הקיים בארה"ב (FAIR HOUSING ACT). אנחנו מתחייבים להביא לחקיקתו בכנסת הקרובה. 

להט"ב בזירה הבין-לאומית

במסגרת חודש הגאווה שר החוץ יאיר לפיד וסגן שר החוץ עידן רול פתחו במסורת של הנפת דגל הגאווה במשרד החוץ ובנציגויות ברחבי העולם. נוסף על כך, סגן שר החוץ עידן רול הוביל כנס לראשי נציגויות ודיפלומטים זרים המשרתים בישראל להעמקת הידע בזירה הבין-לאומית בנוגע לקהילה הגאה בישראל.

סגן שר החוץ עידן רול הוביל הצהרה באו"ם בשם קבוצת מדינות בנושא משפחות מגוונות וקידום שוויונן. כמו כן הוא נפגש עם משלחות רבות של מנהיגי הקהילה הגאה בעולם, קידם את שילוב נציגי ונציגות הקהילה במערך הסיפור הישראלי של משרד החוץ, לרבות נבחרת המשפיענים ונבחרת הדוברים.

הקצאת משאבים

יש עתיד מוקירה את ארגוני הקהילה הגאה ואת עבודת הקודש שהם עושים כדי לקדם את זכויות חברי הקהילה הגאה בישראל ואת רווחתם. מרבית הארגונים מקבלים תקצוב דל מהמדינה או שאינם מקבלים תקציב כלל. בהמשך לשיתוף הפעולה הרב שלנו עם הארגונים בממשלה האחרונה, נפתח תקנה תקציבית ייעודית לפעילות ארגוני הקהילה הגאה כדי להגדיל את תקציבים.

קח אותי לנושאים העיקריים