+
מצע יש עתיד
למצע >

מצע פריפריה ושלטון מקומי
צעירים

מה שינינו?

  • העלינו את שכר החיילים ב 50%.
  • לראשונה אישרנו בחקיקה מימון מתוך תקציב המדינה מלגת "ממדים ללימודים" המזכה לוחמים משוחררים במימון לתואר אקדמי.
  • הקצנו 120 מיליון ש"ח לתנועות וארגוני הנוער (כמחצית מהסכום לבסיס התקציב).
  • העברנו 5 מיליון ש"ח לחיזוק כפרי הנוער.
  • השקנו את השדולה לקידום תעסוקת צעירים יחד עם 40 ארגוני צעירים העוסקים בתחום.
  • הנחנו הצעת חוק המסדירה את מרכזי הצעירים בישראל.

מה נשנה?

  • ניתן לכל צעירה וצעיר את האפשרות ללמוד עד תואר שני במימון המדינה ונאפשר להם.ן להחזיר את שכר הלימוד, רק כאשר תיכנס משכורת השווה או עולה על השכר הממוצע במשק. 
  • נקים מרכזי צעירים באזורים רבים בארץ שיתנו שירותים רבים לצעירים כגון: הכוונה תעסוקתית, סדנאות שונות, ליווי בלימודים וכו'.
  • נרחיב את פרויקט "דירה להשכיר" שמאפשר לצעירים לגור בדירות חדשות בשכירות ארוכת טווח בעלות מפוקחת ותנאים טובים.
למצע המלא

הקדמה

אנחנו מאמינים שהצעירים הם הכוח המניע של החברה ושל הכלכלה בישראל והם שיקבעו את פניה של ישראל בשנים הבאות. הם המנוע המרכזי התורם לצמיחת המשק בהיבטים כלכליים, חינוכיים, חברתיים, אקדמיים וציבורים. הצעירים הם העתיד. יש עתיד מחויבת לרווחתו ולשגשוגו של דור העתיד בכל התחומים: בהשכלה…למצע המלא

אנחנו מאמינים שהצעירים הם הכוח המניע של החברה ושל הכלכלה בישראל והם שיקבעו את פניה של ישראל בשנים הבאות. הם המנוע המרכזי התורם לצמיחת המשק בהיבטים כלכליים, חינוכיים, חברתיים, אקדמיים וציבורים. הצעירים הם העתיד. יש עתיד מחויבת לרווחתו ולשגשוגו של דור העתיד בכל התחומים: בהשכלה גבוהה, בפרנסה, בדיור, בביטחון אישי וברווחה כלכלית, זאת לצד עתיד ואופק משמעותי.

על המדינה לפגוש את הצעירים בצמתים החשובים בחייהם ולצייד אותם במידע ובכלים הדרושים כדי שיוכלו לקבל החלטות נכונות, למקסם את הפוטנציאל ולרדוף אחרי חלומותיהם. יש עתיד תפעל ליצירת חיבורים בין עולם ההשכלה הגבוהה למקומות תעסוקה ולדיור בר-השגה. אנו מאמינים שעבודה משותפת של שלושת התחומים הללו תשמש מנוף צמיחה עבור יחידים ומשפחות לביטחון האישי והקהילתי ולעתיד בטוח. לכל צעיר וצעירה יש הזכות לרכוש השכלה ולפתח מקצוע עם אופק תעסוקתי יציב לצד הקמת משפחה ועמידה בהצלחה בהוצאות החודשיות.

אנו רואים חשיבות רבה בשילוב צעירים סביב שולחן מקבלי ההחלטות. יש עתיד תמשיך לעודד מעורבות חברתית ואקטיביזם של צעירים בציבוריות הישראלית ותפעל לשילובם בפורומים שבהם מתקבלות ההחלטות על עתידה של מדינת ישראל.

תעסוקה

הצעירים הם המנוע המרכזי של הכלכלה הישראלית. מטרתנו היא לאפשר לכל צעיר וצעירה להשתלב במקצוע איכותי שבו יוכלו לפתח קריירה, בתוך כדי התאמת תנאי העסקה לצרכים המשתנים והבלתי צפויים של המאה ה-21. יש עתיד תפעל לשילוב צעירים במקומות תעסוקה איכותיים אשר יאפשרו העסקה הוגנת ואופק קריירה. נקדם תוכניות השמה ונפעל להנגשה של אפשרויות התעסוקה לצעירים. נוסף על כך, יש עתיד תקדם תוכניות התמחות אצל מעסיקים בתוך כדי הסדרת מעמד המתמחים ויצירת מנגנון ליווי ופיקוח להתמחויות – דבר שיאפשר לצעירים לצבור ניסיון יקר ערך בקרב מקומות תעסוקה איכותיים. ההתמחות תסייע לבטל חסמי כניסה של צעירים לשוק העבודה ותספק תמריצים עבור בעלי עסקים לקלוט משאב אנושי איכותי. נוסף על כך, נקדם מלגות חודשיות ללומדים בהכשרה מקצועית או תעסוקתית. חה"כ יוראי להב-הרצנו השיק בכנסת ה-24 את השדולה לעידוד תעסוקת צעירים במטרה לקדם את התאמת שוק התעסוקה לצורכי הצעירים לאחר משבר הקורונה.

עידוד תעסוקה בפריפריה

אחד האתגרים המרכזיים בבחירת מקום מגורים הרחוק ממרכז הארץ הוא מחסור באפיקי תעסוקה מגוונים ומותאמים לכישוריהם של הצעירים. מחסור זה משפיע באופן דרמטי על יוקר המחייה בישראל. יש עתיד תעודד עסקים לפתוח משרות איכותיות גם בפריפריה, ותציב את התעסוקה האיכותית בפריפריה כיעד לאומי.

חינוך פיננסי לצעירים

צעירים רבים מתחילים את חייהם ללא הבנה פיננסית מספקת לגבי סוגיות מפתח שחשוב להכיר כבר מגיל צעיר, כגון חסכונות, הלוואות, פנסיה, משכנתה ועוד. יש עתיד תעודד תוכניות וארגונים המקנים כלים ולמידה של התנהלות פיננסית בקרב צעירים. ידע פיננסי בסיסי חשוב בכל משק בית  כדי להבטיח יציבות כלכלית איתנה. כמו כן נגביר את ההיכרות של צעירים עם זכויותיהם למול המעסיקים ואת היכרותם את תלוש השכר שלהם ואת תנאי העסקתם. חה"כ ולדימיר בליאק קידם הצעת חוק הקובעת חובת לימודים פיננסיים בכל בתי הספר בישראל.

מרכז אחד לכולם

יש עתיד תפעל לכך שבכל אזור, ובמיוחד במקומות המרוחקים ממרכז הארץ, יוקם מרכז צעירים שיעמוד לרשות האוכלוסייה הצעירה. חה"כ יוראי להב-הרצנו מקדם הצעת חוק לעיגון סמכויות מרכזי הצעירים, ולפיה במרכזים יינתנו שירותים רחבים ומגוונים אשר ישרתו חיילים משוחררים, סטודנטים, בוגרי תארים והורים צעירים. מרכזי הצעירים יהיו כתובת עבור צעירים בתחומי הקריירה, דיור, תחבורה, מעורבות חברתית, תרבות, חינוך לגיל הרך ועוד. המרכזים יכללו הכוון תעסוקתי שיהיה בקשר רציף עם מוסדות הלימוד האקדמיים ועם מקומות העבודה באזור ויספקו ליווי המשלב הכוונה והענקת ההכשרה הנדרשת למקצועות השונים ועזרה בהשמה. נוסף על כך, יקבלו המשתתפים ייעוץ והכוונה ללימודים אקדמיים. מרכזי הצעירים יפעלו גם לעידוד יזמות ופתיחת עסקים ויספקו ליווי בתהליך הקמת עסק, בניית תוכנית עסקית והדרכה להתנהלות מול הרשויות.

מענים רגשיים – יש עתיד תקדם מענים רגשיים לצעירים המתמודדים עם חרדות, בדידות, וסוגיות רגשיות. לרווחה הנפשית ערך גדול באיכות החיים שלנו, אך תחום המענים הרגשיים אינו נגיש דיו ומלא סטיגמות שליליות שיש להתקדם מהן. נדאג שצעירים יוכלו לפנות לגורמי מקצועי ולקבל סיוע גם בתחומים אלו.

נציבות הדורות הבאים

נחזיר את "נציבות הדורות הבאים" בכנסת, שתפעל בשיתוף ארגוני הצעירים במדינה. נציבות הדורות הבאים תהיה גוף מייעץ לכל חקיקה הנוגעת לצעירים, איכות הסביבה, חינוך ועוד, אשר יש בהם להשפיע גם על הדורות שטרם נולדו. הנציבות תביע את עמדתה בנוגע לחקיקה בעלת השפעות ארוכות טווח על סוגיות מדיניות, כגון תכנון ובנייה, על המשק ועל הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל. בכנסת ה-24 קידם חה"כ בועז טופורובסקי הצעת חוק להקמה מחדש של נציבות הדורות הבאים.

הורות צעירה – הגיל הרך הוא התקופה המשמעותית ביותר להתבגרותו של ילד. מחקרים רבים מראים שהשקעה בגיל הרך (לידה עד שלוש) תחזיר עצמה בצורה משמעותית בבגרותו של הילד. יש עתיד תפעל להסדרת תחום הגיל הרך. נפעל לתקנון אגף ייעודי לגיל הרך ברשויות המקומיות בדומה לאגפי גיל אחרים באגפי החינוך. נפעל להכשרת הצוותים, יצירת מנגנוני פיקוח אפקטיביים על מעונות היום ופיקוח על הבינוי.  נפעל ליצור רצף חינוכי מגיל לידה ועד לסוף מסלול לימודי הילד. הממשלה הנוכחית דאגה להעביר את תחום מעונות היום לפעוטות לאחריות משרד החינוך ובכך לשפר את איכות החינוך הניתן. מתן חינוך איכותי לגיל הרך יוביל לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בשנה להורים צעירים, יבטיח חינוך ראוי בשנים אלו ויאפשר לצעירים שקט נפשי ופניות בקידום הקריירה ופיתוח אישי. כמו כן בכנסת הנוכחית הוביל חה"כ רון כץ את שדולת הגיל הרך שפעלה בשיתוף פעולה עם כלל ארגוני ההורים כדי להסדיר חקיקה ייעודית להסדרת תחום גיל הרך.

דואגים לש"שינים – אין פרויקט חברתי חשוב יותר, ערכי יותר ומרגש יותר משנת השירות. לדעתנו, המדינה צריכה לעשות עוד למען אלה הבוחרים לתת מזמנם שנה שלמה לפני השירות בצבא או השירות הלאומי כדי לתרום לשיפור החברה בישראל. יש עתיד תרחיב משמעותית את מכסות שנות השירות כדי לאפשר לכל מי שרוצה לעשות שנת שירות לתרום היכן שהוא יכול. נוסף על כך, נשפר את תנאי המתנדבים ונשווה אותם לאלו של משרתי השירות הלאומי כדי לאפשר גם לאלו שההורים שלהם אינם יכולים לעזור כלכלית לעשות שנת שירות.

דואגים לחיילי צה"ל – הממשלה הנוכחית בהובלת יש עתיד העלתה את שכר החיילים ב-50%. נוסף על כך, לראשונה אישרנו בחקיקה מימון מתוך תקציב המדינה למלגת "ממדים ללימודים" המזכה לוחמים משוחררים במימון לתואר אקדמי. בממשלה הבאה נמשיך להרחיב את ההכשרות הניתנות לחיילים במקצועות הטכנולוגיים ונכין את כלל החיילים ליום שאחרי השחרור מהצבא כדי שישתחררו עם כלים שיסייעו להם במציאת עבודה. נדאג להגדיל את התמיכה בחיילים חסרי עורף משפחתי בהשכלה, בתעסוקה ובהשתלבות חברתית. נמשיך לסייע לבעלי עסקים קטנים ובינוניים המשרתים במילואים, למשרתי מילואים הלומדים באקדמיה ונדאג להטבות מס לחיילים משוחררים בכלל ולחיילים קרביים בפרט.

השכלה גבוהה

יש עתיד תמשיך לתמוך בקהילות של סטודנטים הפועלות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל ותקדם התאמות מיוחדות לסטודנטים במצבי חירום, ובהן סיוע כלכלי בדמות הפחתה בשכר לימוד לכל המקצועות והקלות בחוזה השכירות במעונות סטודנטים. מעבר לכך, נפעל להנגשה של ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיות נוספות אשר אינן מקבלות ייצוג הולם היום באקדמיה.

הרחבת המעונות הסטודנטיאליים – היום המעונות הקיימים מספקים דיור לאחוז קטן מהסטודנטים בלבד. מעונות הסטודנטים הם פתרון דיור זול, נגיש יותר מכל חלופה אחרת. יאיר לפיד, כשהיה שר האוצר, העביר 160 מיליון שקל לבניית 5,000 מיטות במעונות סטודנטים. יש עתיד תקדם תוכנית חומש לבניית עוד 10,000 מיטות לסטודנטים עד להגעה ליעד – מספר המיטות במעונות יהיה שווה ל-15% ממספר הסטודנטים במדינה בדומה לממוצע של ה-OECD.

דיור בר-השגה לצעירים

כדי לאזן את מחירי השכירות יש צורך להגדיל את היצע הדירות הקיימות לשכירות בשוק. פרויקט "דירה להשכיר" של יש עתיד מאפשר לאנשים לגור בדירות חדשות בשכירות ארוכת טווח (במשך חמש שנים ויותר). העלות מפוקחת ונשארת במחיר שפוי לאורך כל התקופה. הפרויקט הוקם על ידי יש עתיד ופועל מאז. אנו נרחיב את הפרויקט בעיקר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, ובכך נאפשר לצעירים לשכור דירה במחיר שפוי, בראש שקט ועל פני תקופה ממושכת.

תחבורה

תחבורה ציבורית – תחבורה ציבורית רחבה, יעילה, נוחה, נגישה וזולה היא אינה מותרות אלא הכרח, במיוחד עבור אוכלוסייה צעירה, המסתמכת על תחבורה ציבורית ותלויה רבות בזמינות ובתפקוד האוטובוסים והרכבות. יש עתיד תמשיך את ההרחבה של מערך התחבורה הציבורית, בעיקר בין הפריפריה למרכז, ותקצר את זמני ההמתנה. נוסף על כך, נשקיע משאבים בהגברת פעילות פלטפורמות תחבורתיות חדשניות שכבר הוכיחו את הצלחתן בעולם ובארץ.

תחבורה ציבורית בסוף-שבוע איפה שצריך – כמובן שתחבורה ציבורית חייבת לפעול גם בסוף-שבוע, כל הלילה ועד הבוקר, ממקומות בילוי בכל הארץ ובכלל. ההחלטה בנושא תעבור לידי מועצות הערים שיקבעו את האיזון הנכון. חברי מועצות הערים הרי מכירים הכי טוב את האופי של כל שכונה ושכונה, את הצרכים ואת הרגישויות, ולכן יש לתת להם את ההחלטה היכן תעבור תחבורה ציבורית, באיזו תדירות ובאמצעות איזה כלי תחבורה (מיניבוס חשמלי או מוניות שירות) כדי לא להפר את אופייה המיוחד והשלו של השבת.

גם בירוקרטיה אפשר באפליקציה – ההתנהלות של האזרחים מול רשויות המדינה היא ברוב המקרים מסורבלת, איטית ומתסכלת. בממשלה האחרונה קידמה שרת הכלכלה אורנה ברביבאי את רפורמת הדיוור הדיגיטלי – מעתה כל הדואר הממשלתי יישלח בצורה מקוונת וללא עיכובים. זה צעד גדול קדימה ונדרש להמשיך אותו ולהנגיש גם את שאר השירותים הממשלתיים והעירוניים באינטרנט ובטלפון הסלולרי, למי שרוצה בכך. נוסף על כך, יש עתיד תקים נציבות בירוקרטיה, שכל תפקידה יהיה לחתוך בעומק הבירוקרטיה ולייעל תהליכים בכל מקום שרק ניתן.

קח אותי לנושאים העיקריים